Talimatlar | Playcard

Talimatlar

Talimatlar

Play kartınızla vereceğin ödeme talimatları sayesinde ödeme işlemlerini hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Play'in sana sunduğu ödeme kolaylıkları ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda inceleyebilirsin.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

Otoyol ve köprülerde Yapı Kredi HGS'ni kullan, gişelerde beklemeden geç!

Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), kolay, hızlı ve indirimli geçiş yapmayı sağlayan özel bir uygulamadır. Bankamızdan HGS etiketi alarak, HGS'nin avantajlarından hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz. HGS'nizi İstanbullines'ın sunduğu Eskihisar-Tavşanlı hattında feribot seyahatlerinizde ve İDO İstanbul Deniz Otobüsleri’nin Eskihisar, Topçular, Harem ve Sirkeci iskelelerinden yapacağınız feribot seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik HGS’nizi artık İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Osman Gazi köprü geçişlerinde de kullanabilirsiniz.

Nasıl Başvurulur?

Yapı Kredi şubelerine başvurarak 1.,2., 3., 4., sınıf HGS etiketinizi ve 6.sınıf HGS kartınızı(motosiklet) anında teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Mobil Bankacılık ve Yapı Kredi İnternet Şubesi'nde Başvurular - HGS Başvuruları adımından, Yapı Kredi Telefon Bankacılığı'ndan 6-5 tuşlaması ile ya da cep telefonunuzdan HGS yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı 4454'e SMS göndererek Yapı Kredi HGS başvurusunda bulunabilir, HGS etiketinizin adresinize ücretsiz olarak teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Yapı Kredi HGS alabilmek için Yapı Kredi kredi kartınız veya vadesiz mevduat hesabınız olması yeterlidir.

Artık bireysel internet bankacılığından HGS’niz ile ilgili bakiye görüntüleme, hareket izleme, otomatik talimat güncelleme ve başvuru süreci izleme gibi işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

HGS etiketini, aracının ön camına monte etmen gerekmektedir. Yapı Kredi HGS ile paralı otoyol ve köprülerde, HGS'ye ayrılmış gişelerden aracınla durmaksızın geçiş yapabilirsin. HGS gişesinden geçtiğinde geçiş ücretinin ödenip ödenmediği HGS gişelerindeki elektronik panelden görülebilmektedir.

HGS’nizi İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Osman Gazi köprü geçişlerinde de kullanabilirsiniz. Osman Gazi Köprüsü geçişlerinde HGS bakiyenizin yeterli olmaması durumunda, Köprü geçiş ücreti tutarı HGS talimatının bulunduğu Yapı Kredi kredi kartı veya vadesiz hesabınızdan otomatik olarak alınarak HGS bakiyenize aktarılır. Böylelikle, köprü geçişiniz sırasında hiç beklemeden otomatik yüklenen bakiye ile geçiş ücretinizi ödemiş olursunuz. Seyahatinize hiç bir ek işlem yapmadan devam edebilirsiniz. Köprü geçiş tutarının HGS bakiyesine aktarılması için, HGS talimatınızın bağlı olduğu kredi kartınızda yeterli limit veya hesabınızda yeterli bakiye bulunması gerekmektedir. Köprü geçiş ücretlerini görüntülemek için tıklayınız.

Otomatik Yükleme Talimatı Nasıl Verilir?

 • Yapı Kredi HGS ürününe otomatik yükleme yapılması için Play kartından veya vadesiz mevduat hesabından talimat verebilirsin.
 • Yapı Kredi HGS'ni aldığın sırada etiketine yükleme yapman, otomatik yükleme talimatı vermen, minimum HGS bakiyesi ve otomatik yüklenecek tutarları belirlemen gerekmektedir. Bu tutarlar PTT’nin belirlediği miktarların altında olmamalıdır.
 • HGS bakiyen belirlemiş olduğunuz bakiyenin altına düştüğünde, seçtiğin otomatik yükleme tutarı kadar bakiye HGS'ne yüklenir. Böylece HGS bakiyeni kontrol etmeden rahatça seyahat edebilirsin.
 • PTT tarafından belirlenmiş olan minimum ilk yükleme tutarı, HGS bakiyesi ve yükleme tutarları aşağıdaki şekildedir.
 • İstanbullines’ın sunduğu Eskihisar-Tavşanlı feribot seferlerine HGS ile ödeyerek giriş yapmak isteyen müşterilerin, otomatik yükleme talimatlarını sefer ücreti tek seferde HGS’nin mevcut bakiyesinden karşılanabilecek şekilde daha yüksek tutarlı belirlemiş olmaları gerekmektedir. Özellikle bu hattı düzenli kullanacak müşteriler için geçiş esnasında sorun yaşanmaması için bakiye kontrolü önem taşımakta olup, geçiş esnasında HGS içerisinde yeterli bakiye bulunmaması durumunda HGS ile giriş mümkün olmayacaktır.

  İstanbullines Eskihisar-Tavşanlı Feribot Fiyat Tarifeleri

  1. Sınıf Araç 2. Sınıf Araç
İlk yükleme tutarı 30 TL 37,5 TL
Minimum HGS bakiyesi 17,50 TL 21,75 TL
Otomatik Yükleme Tutarı 17,50 TL 21,75 TL

HGS Satış Sözleşmesi

Hızlı Cep Talimatı

Hızlıcep Nedir?

Kartınla vereceğin bir talimatla, istediğin an, istediğin yerde bir kısa mesajla Turkcell Hazır Kart TL paketi yüklemeni sağlayan bir hizmettir. Hızlıcep talimatı vermek için 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı'nı arayabilir, Yapı Kredi İnternet ve Mobil* Şubesi’ni ziyaret edebilir veya Yapı Kredi şubelerine uğrayabilirsin. Başvurunda, talimat vermek istediğin Turkcell Hazır Kart telefon numarası ve Play kart bilgilerini belirtmen yeterlidir.

*Mobil Şube’ye giriş yaparak sol menüden Ödemeler>Turkcell Hızlı Cep Talimatı adımlarını izleyerek talimat verebilirsin.

Hızlıcep'le Nasıl TL Paketi Satın Alınır?

Talimat verdiğin Turkcell Hazır Kart numarasından istediğin paket ismini yazarak kısa mesajla 4422'ye göndererek satın alabilirsin. Örneğin standart paketi yüklemek için standart yazıp, kısa mesajla 4422'ye göndermen yeterlidir. SMS gönderim bedeli GSM operatörlerinin kendi tarifeleri üzerinden belirlenmektedir.

Satın Alınan TL Paketleri Ne Zaman Yüklenir?

Gönderdiğin kısa mesajda bir hata yoksa, TL paketin Turkcell tarafından anında yüklenir. Hatalı mesaj göndermeniz durumda ise TL paketleri hattına yüklenmeyecek ve ücretsiz hata bildirim mesajıyla tarafına bilgi verilecektir.

Hızlıcep'le Hangi TL Paketleri Satın Alınabilir?

Satın alınacak TL paketi olarak Turkcell'in Standart, Avantaj, Süper, Süper Plus ve Mega paketlerinden birini seçebilirsin.

Hızlıcep Hesap Özeti'nize Nasıl Yansıyacak?

Hızlıcep'le yüklenen TL paketi bedelleri Play kart Hesap Özeti’ne harcama olarak yansıyacaktır.Üstelik Hızlıcep hizmetiyle, her paket yüklediğinde paket bedeli üzerinden puan da kazanırsın! Bir Turkcell Hazır Kart numarasına maksimum 900 TL değerinde paket yüklenebilir.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı

Play kart ile otomatik fatura ödeme talimatı vererek; su, elektrik, telefon, doğalgaz, Yapı Kredi Sigorta Poliçelerini ya da Turkcell, Avea cep telefonu fatura ödemelerini gerçekleştirebilirsin. Turkcell, Türk Telekom kurumlarına ait faturalardan işlem ücreti alınmaz.

Bu sayede fatura tarihini kaçırmaz, nakitin olmasa bile ödeme yapmış olursun. Fatura ödemelerin tıpkı diğer alışverişlerin gibi Play kartına yansıdığından, tüm faturalarını Hesap Özeti’nden veya Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden düzenli olarak takip edebilirsin.

Play kartın ile Otomatik ödeme talimatı ver sen de kazan!

Talimat verebileceğin anlaşmalı kurumları sana en yakın şubemizden ya da 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı'nı arayarak öğrenebilirsin.

Fatura ödeme talimatlarını Yapı Kredi İnternet Şubesi, Yapı Kredi Mobil, Telefon Bankacılığı ya da sana en yakın şubemizden verebilirsin.

e-Hesap Özeti Talimatı

e-Hesap Özeti talimatı vererek, aylık Hesap Özetlerinizin e-posta adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.

 • 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı'ndan veya Yapı Kredi şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.
 • EKSTRE yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı 4454'e SMS gönderebilirsiniz.
 • Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden aşağıdaki adımları izleyerek de e-Hesap Özeti talimatı verebilirsiniz.
  • “Kartlarım” menüsünden “Kart Hizmetleri” kısmındaki “Diğer İşlemler ve Yetkilendirme” başlığına tıklayın.
  • e-Hesap Özeti talimatı vermek istediğiniz kredi kartınızı seçerek sağ alandaki menüden “e-Hesap Özeti”ni seçin.
  • Kayıtlı e-posta adreslerinizden birini seçerek veya yeni bir e-posta adresi ekleyerek işleminizi onaylamanız durumunda e-Hesap Özeti tanımlaması yapabilirsiniz.

Hesap Özetlerinizin doğru adrese gönderilmesi için, bankamızda kayıtlı e-posta adresinizin güncel olduğundan emin olmalısınız.

Akıllı Asistan Talimatı

Burada senin için çalışan bir asistanın var...

Akıllı Asistan ile hayatını kolaylaştırmak elinde... Akıllı Asistan, SMS veya e-posta aracılığı ile güncel dönem borcun belirleyeceğin tutarı aştığında, limit aşımında ya da ödeme yapmayı unuttuğunda sana bilgi verir; son ödeme tarihini hatırlatır. Akıllı Asistan hizmeti sayesinde harcamalarını kontrol altında tutabilir, son ödeme tarihini atlamadan kredi kartı borcunu ödeyebilirsin.

Akıllı Asistan ile Talimat Verebileceğin İşlemler Listesi

Talimat verdiğin kredi kartının;

 • Hesap özetini,
 • Hesap kesim zamanını,
 • Ödeme yapılmadı bilgisini,
 • Son ödeme tarihi hatırlatmasını,
 • Limit aşım bilgisini,
 • Güncel dönem borcu belli tutarı aştığı bilgisini,
 • Kullanılabilir puan karşılığını,
 • Kullanılabilir limitini,
 • Hesap bakiyesini,
 • Banka kartınızın bağlı olduğu ana hesabın bakiyesini

Akıllı Asistan aracılığı ile SMS ya da e posta olarak alabilirsin.

Worldcard'ın Akıllı Asistan hizmetinden faydalanmak için tek yapman gereken internet bankacılığı üzerinden veya 444 0 444'ü arayarak Akıllı Asistan talimatı vermek. Akıllı Asistan talimatını hemen ver, bilgilendirme mesajları ile rahat et.

Fon Alım Talimatı

Play kartın ile dilersen tek sefer için portföyüne yatırım fonu alabilir veya seçeceğin yatırım fonlarına her ay düzenli olarak yatırım yapabilirsin. Bunun için yapman gereken tek şey, Play için "fon alım talimatı" vermek. Talimatınızı tüm şubelerimizden, Yapı Kredi Telefon Bankacılığı veya Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden verebilirsin.

Fon Alım Talimatı

Sosyal Güvenlik Prim Ödeme Talimatı

Artık SSK ve Bağ-Kur prim ödemelerini Play kartınla Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden ya da Telefon Bankacılığı'ndan yapabilirsin*.

Tüm Yapı Kredi kredi kartları ile SSK ve Bağkur'a ait Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini artık daha rahat ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsin. Şubeden yapılacak prim ödemeleri için %2,5 işlem ücreti yansıtılacaktır.

4 Kasım 2013 tarihi itibariyle Yapı Kredi bireysel ve ticari, kredi ve banka kartına sahip kart hamilleri; şahıs veya firmalara ait taahkuk eden SGK ödemelerini SGK web sitesi üzerinden yapabileceklerdir. Bireysel ve ticari kredi kartları ile yapılacak her bir SGK ödemesi için %2,5 işlem ücreti yansıtılacaktır. Banka kartı ile yapılacak ödemelerde herhangi bir işlem ücreti alınmayacaktır.

SGK web sitesi üzerinden yapılacak tüm SGK ödemeleri sadece 3D Secure ile gerçekleştirileceğinden; kart hamillerinin 3D Secure Sistemi’ne kayıt olmaları gerekmektedir. Haftasonu ve iş saatleri dışında da ödeme yapılabilecektir.

*Kredi kartı hesabından ödenen her bir Bağkur ve SSK primi için, kredi kartına işlem ücreti yansıtılacaktır.

Döviz Hesap Özeti

Play ile yurt dışında harcama yapmak da çok kolay! Sen de Döviz Hesap Özeti talimatı vererek yurt dışında kredi kartınla yaptığın para birimi EUR olan harcamalarını EUR Hesap Özeti’nden, diğer para birimi ve USD para birimi harcamalarını USD Hesap Özeti üzerinden takip edebilir, ödemelerini ilgili para cinsinden yapabilirsin.

Bu ayrıcalıktan yararlanmak için 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’nı arayabilir, Yapı Kredi İnternet Şubesi, Yapı Kredi Mobil Şube’den ve tüm Yapı Kredi Şubeleri’nden talimat verebilirsin.

Yapı Kredi İnternet Şubesi‘ne giriş yaparak Kartlarım > Kart Hizmetleri > Diğer İşlemler ve Yetkilendirme, Yapı Kredi Mobil Şube’de ise Kartlarım > Kredi Kartları adımlarını izledikten sonra Döviz Hesap Özeti talimatı verebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Otomatik Kart Borcu Ödeme

Play kartın için Otomatik Ödeme Talimatı ver, rahat et.

Vadesiz mevduat hesabından, Play kartın için otomatik ödeme talimatı verebilir, günü geldiğinde borcunun otomatik olarak ödenmesini sağlayarak rahat edebilirsin.

 • Yapı Kredi Mobil’den talimat vermek için, Yapı Kredi Mobil’e giriş yaparak Kartlarım > Yetkilendirme ve talimat ayarları adımlarını izleyerek,
 • Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden talimat vermek için; Yapı Kredi İnternet Şubesi’ne giriş yaparak Kartlarım > Borç Ödeme adımlarını izleyerek,
 • 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’nı arayarak,
 • Yapı Kredi şubelerine uğrayarak

kredi kartına otomatik ödeme talimatı verebilirsin.

HGS Satış Sözleşmesi

HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ (HGS) ETİKETİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Madde 1: İşbu sözleşme, T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü (kısaca "KGM" olarak anılacaktır) ile T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (kısaca "PTT" olarak anılacaktır) ve PTT Genel Müdürlüğü ile de Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (kısaca "BANKA" olarak anılacaktır) arasında gerçekleştirilen protokoller çerçevesinde PTT tarafından, BANKA ile işbirliği içinde Müşterilere sunulan Hızlı Geçiş Sistemi hizmetlerine ilişkin esaslar ile Müşteri ve BANKA'nın karşılıklı hak ve sorumluluklarını belirlemektedir.

Madde 2: Müşteri, "Hızlı Geçiş Sistemi Başvuru Formu"nu doldurmayı, elektronik etiket satış bedelini ödemeyi ve asgari yükleme bedelini HGS hesabında bulundurmayı kabul, beyan ve taahhüt eder. Müşteri, BANKA'da bulunan herhangi bir cari hesabından, bireysel veya ticari kredili hesabından ya da BANKA bireysel veya ticari kartlarından HGS Hesabı'na otomatik ödeme talimatı vermelidir. Müşteri, talimatında belirlediği hesabında yeterli bakiye olmaması veya kredi kartının yeterli limitinin bulunmaması sebebi ile 99 gün süreyle otomatik ödeme talimatının işleme alınamaması halinde işbu Sözleşme konusu HGS etiketinin /kartının iptal edilebileceğini kabul ve beyan eder.

ÜCRET ve KOMİSYONLAR TUTARLAR TAHSİLAT PERİYODU
HGS etiketi satış bedeli 6,5 TL Tek seferlik

Madde 3: Müşteri HGS hesap bakiyesinde geçişlerini karşılayacak kadar tutar bulunmaması halinde, HGS etiketindeki/kartındaki bakiyenin yetersiz kalacağı ilk geçiş ile birlikte PTT tarafından söz konusu etiketin/kartın kara listeye alınacağını, sonraki geçişler dahil yapılan geçişlerin PTT tarafından kaçak geçiş olarak değerlendirileceğini ve kaçak geçiş durumunda KGM veya PTT tarafından ceza işlemi uygulanacağını, bu konudaki ihtilaflarda BANKA'nın taraf olmadığını ve herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Madde 4: Müşteri, HGS kullanımı sonucunda BANKA'nın, HGS etiketinde/kartında yüklü tutardan daha fazla bir ödemeyi PTT'ye yapmak durumunda kalması halinde HGS uygulaması kapsamında oluşacak borcunu BANKA'ya ödemekle yükümlüdür.

Madde 5: Müşteri, HGS hesabına, BANKA şubelerinden ve BANKA'nın ileride hizmete sunacağı diğer kanallar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı vermek suretiyle para yatırabilecektir.

Madde 6: Müşteri'nin bu sözleşme kapsamındaki HGS hesap bakiyesi yalnız Otoyol ve Boğaz Köprüleri geçiş ücretlerinin ve işbu sözleşmeden doğacak sair ödeme yükümlülüklerinin tahsili amacıyla kullanılacaktır. Diğer taraftan KGM ve PTT'nin HGS etiketinin/ kartının kullanım şeklinde bir değişiklik yapması halinde HGS hesap bakiyesi, söz konusu değişiklikten kaynaklanan ödemelerin tahsili amacıyla da kullanılabilecektir.

Madde 7: Müşteri'nin, talimat ile tanımladığı otomatik yükleme alt limit ve otomatik yükleme tutarları PTT tarafından değiştirilebilecektir. Müşteri PTT tarafından belirlenen bu tutarlara göre HGS etiketine/kartına yükleme yapmakla yükümlü olduğunu kabul ve beyan eder. BANKA'nın, gerek tutarların belirlenmesi gerekse bu tutarlardaki değişikliklerin Müşteriye bildirimi konusunda herhangi bir yetki ve yükümlülüğü bulunmadığını peşinen kabul ve beyan eder.

Madde 8: Satın alınan HGS etiketi/kartı satış bedelinin iadesi mümkün değildir. Sözleşmenin sona ermesi durumu da dahil olmak üzere hiçbir şart altında etiket/kart bedeli iade edilmeyecek olup etiketin/kartın herhangi bir nedenle iptal edilmesi durumunda HGS etiketinde/kartında yüklü bulunan tutar, geçiş tutarları mahsup edildikten 30 gün sonra etiketin/ kartın bağlı olduğu hesaba/kredi kartına iade edilecektir.

Madde 9: HGS etiketi/kartı çalındığı veya kaybolduğu zaman Müşteri tarafından en kısa zamanda BANKA'ya şube ve/veya BANKA tarafından ilerde uygulamaya konulacak herhangi bir kanal üzerinden başvurulacaktır. Aksi takdirde HGS etiketinin/ kartının bir başkası tarafından kullanımı sonucunda meydana gelecek her türlü zarar Müşteri'ye ait olacaktır. Müşteri, HGS etiketine/ kartına ilişkin kayıp/çalıntı bildiriminin BANKA tarafından alınarak işleme konulmasına kadar geçecek süre zarfında etiketle/ kartla yapılan geçiş bedellerini ödemekle yükümlü olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. BANKA'nın sorumluluğu PTT'ye kayıp/ çalıntı bildirimi yapmaktan ibarettir ve BANKA'nın sorumluluğu bu bildirimi yapmakla sona ermektedir. Kayıp/ çalıntı durumunda, HGS etiketinde/ kartında yüklü tutar, durumun BANKA'ya bildiriminden 30 gün sonra iade edilecek ancak satış bedeli iade edilmeyecektir.

Madde 10: Müşteri, HGS etiketini/ kartını, KGM'nin sorumluluğunda işletilen Otoyol ve Boğaz Köprüleri geçişlerinde kullanacak olup uygun görülmeyen herhangi bir amaçla kullanmayacaktır. PTT'nin ve BANKA'nın sözleşmede belirtilen esaslar dışında kullanılan HGS etiketini/ kartını iptal etme yetkisi bulunmaktadır. PTT ve BANKA değişen HGS uygulama koşullarına göre HGS etiketlerinin/ kartlarının kullanım alanını genişletme veya sınırlandırma hakkına sahip bulunmaktadır.

Madde 11: Müşteri'nin işbu sözleşmeye aykırı davranması veya BANKA ile PTT arasında imzalanan protokolün sona ermesi halinde BANKA, yapacağı tek taraflı bir ihbar ile herhangi bir tazminat ödeme yükümlülüğü olmaksızın işbu sözleşmeyi feshetme yetkisine sahip bulunmaktadır.

Madde 12: HGS' ye ilişkin uygulama esasları (geçiş ücretleri, bu geçişlerinden dolayı uygulanacak ceza esasları ve oran/tutarları ile indirim oranları, vs.) KGM tarafından belirlenmektedir. Ayrıca işbu sözleşme süresiz akdedilmiş olup HGS uygulamasında meydana gelen değişikliklere göre BANKA'nın da işbu sözleşmede değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. Gerek KGM gerekse BANKA tarafından, "Hızlı Geçiş Sistemi" kapsamında yapılan değişiklikler işbu sözleşmeye de yansıtılacak ve bu değişiklikler BANKA'nın internet sayfası yoluyla duyurulacaktır.

Madde 13: Müşteri'nin, sözleşmelerinde beyan ettikleri araçlarının mülkiyet değiştirmesi durumunda bu araçları için kullandıkları HGS etiketlerini/ kartlarını yeni araç sahibine devretmesi mümkün bulunmamaktadır. Müşteri HGS etiketinin/ kartının kullanım hakkını kısmen de olsa başka bir kişiye devredemez. Müşteri, PTT ve/veya KGM tarafından bu nedenlerle uygulanacak tüm cezaların kendisine ait olduğunu, BANKA'nın bu hususta sorumluluğu olmadığını, bu nedenle oluşabilecek BANKA zararlarını, BANKA'nın yapacağı ilk talep üzerine tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

Madde 14: Müşteri, HGS Elektronik Etiket Talep Formunda verdiği bilgilerin doğruluğundan sorumludur. HGS Elektronik Etiket Talep Formunda beyan edilen Müşteri ve araca ait bilgilerde değişiklik (plaka no, GSM numarası ve cari hesap numarası, BANKA kredi kartı numarası vb) olduğu takdirde, Müşteri bu değişiklik hususunda en kısa sürede BANKA'yı şube aracılığı ile yazılı olarak ve/veya BANKA tarafından ilerde uygulamaya konulacak herhangi bir kanal üzerinden bilgilendirecek. Müşteri, HGS etiketini/ kartını, yalnızca BANKA'ya Hızlı Geçiş Sistemi Başvuru Formu'nda beyan ettiği araç için kullanacak olup HGS etiketinin/kartının beyan edilen araç haricinde başka bir araçta kullanılmasından doğacak bütün riskler ile KGM veya PTT tarafından bu nedenle uygulanabilecek tüm cezalar Müşteri'ye ait olacaktır. BANKA'nın işbu maddede düzenlenen hususlarda herhangi bir sorumluluğu olmayıp, bu nedenle BANKA'nın bir zararının oluşması halinde Müşteri, bu zararı derhal BANKA'nın yapacağı ilk talep üzerine tazmin edecektir.

Madde 15: Herhangi bir nedenle HGS etiketinin/ kartının geçiş sırasında okunamaması halinde HGS etiketinde/ kartında plaka numarası tanımlı araçla yapılan geçiş bedelleri de etikette/ kartta yüklü tutardan tahsil edilecektir. Bu konuda tek yetkili PTT ve KGM olup doğacak ihtilafların muhatabının BANKA olmadığını Müşteri kabul ve beyan eder.

Madde 16: Müşteri'nin HGS etiketinin/ kartının katlanması, buruşturulması gibi durumlarda çalışmaz hale geleceği hususunda bilgisi bulunmaktadır. Müşteri, HGS etiketinin/ kartının çalışır durumda kendisine teslim edildiğini ve daha sonra arızalanması halinde bu durumun kullanımdan kaynaklandığını peşinen kabul ve beyan eder.

Madde 17: İşbu sözleşme çerçevesinde yapılacak her türlü ihbar, talep ve diğer bildirimler Müşteri'nin BANKA'da kayıtlı iletişim adresine yapılacak olup bu adrese tebligat yapılamaması halinde, adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresine yapılacak tebliğler Müşteri'nin şahsına yapılmış sayılacaktır. Taraflar, Müşteri'nin o yerde bulunmaması halinde bile, tebligatın iade edilmeyip Tebligat Kanunu'nun 21. Maddesinin uygulanacağı hususunda anlaşmaya varmışlardır.

Madde 18: BANKA, HGS ürününe ilişkin olarak masraf ve komisyon tarifesinde ilan edilen HGS etiketi/ kartı bedeli ve/veya BANKA tarafından ilerde uygulamaya konularak tarafına bildirilecek başkaca ücret ve masrafları alabilecektir.

Madde 19: Müşteri, HGS etiketinin/kartının ilişkili olduğu kredi kartının veya kredili mevduat hesabının ödemelerinde herhangi bir düzensizlik olması nedeniyle kredi kartının veya kredili mevduat hesabının BANKA'ca idari veya kanuni takibe alınmış olması halinde BANKA'nın HGS etiketinin/kartının kullanımını durdurmaya ve HGS etiketinde/kartında yüklü tutar bulunması halinde bu tutarları Müşteri'nin kredi kartı ve kredili mevduat hesabına alacak kaydetmeye ve rehin hakkına istinaden alacağı ile takas ve mahsuba yetkili olduğunu kabul eder.

Madde 20: Müşteri, Hızlı Geçiş şeritlerini kullanabilmek için, kullanılabilir durumda ve geçiş için yeterli bakiye yüklü HGS etiketini/ kartını, aracının ön camı iç yüzeyine monte edecek, HGS etiketini/ kartını sözleşmede yer alan hükümlere uygun kullanacak ve iyi muhafaza edecektir. Yanlış kullanımdan veya BANKA tarafından yetkilendirilen yerler dışında test, kontrol ettirilmesinden doğacak her türlü zarar Müşteri'ye ait olacaktır. Müşteri'nin, cama yapıştırdığı HGS etiketini camdan çıkarttığında etiketin güvenlik nedeniyle bozulacağına ve bir daha kullanılmasının mümkün olmayacağına ilişkin bilgisi bulunmaktadır.

Madde 21: Müşteri, HGS uygulaması kapsamında, etiketin/ kartın kullanımı ile ilgili olarak, HGS sistemini işleten PTT tarafından BANKA'dan talep edilen, kendisine ait HGS satışı yapılması için gereken bilgilerinin, PTT ile paylaşılmasına, bu itibarla TCKN veya VKN, plaka numarası, ruhsat seri numarası bilgilerinin BANKA tarafından PTT'ye verilmesine muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder.

Madde 22: Taraflar, ödemelere ilişkin uyuşmazlıklar dahil, işbu sözleşme nedeni ile çıkabilecek her türlü anlaşmazlıkların hallinde, BANKA defterleri ile her türlü BANKA kayıtlarının, Müşteri ile Müşteri Hizmetleri Yetkilisi arasındaki görüşmenin her türlü ses kaydının, bilgisayar kayıtlarının, mikrofilm, mikrofiş vb.nin geçerli delil teşkil edeceği ve bu hükmün Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 193. Maddesi uyarınca bir delil sözleşmesi niteliğinde olacağı hususunda anlaşmaya varmışlardır.

Madde 23: Tarafların, ihbarda bulunmak kaydıyla, herhangi bir tazminat yükümlülüğü olmaksızın ve neden göstermeksizin işbu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih hakları bulunmaktadır. Sözleşmenin feshi durumunda HGS etiketi/ kartı BANKA tarafından iptal edilecek olup Müşteri'nin HGS etiketini/kartını kullanarak daha önce yapmış olduğu geçiş bedellerini ödeme yükümlülüğü 30 gün boyunca devam edecektir.

Madde 24: Müşteri, kendisine ait HGS etiketleri/kartları arası bakiye aktarımı talep etmesi durumunda, bakiyenin alınacağı HGS etiketi/kartı ile yapılan geçişler nedeni ile tahakkuk edecek tüm cezalardan sorumlu olduğunu kabul ve beyan eder.

Madde 25: Taraflar, işbu sözleşmeden doğacak her türlü anlaşmazlıkta Türk Hukuk Kurallarının uygulanacağı, anlaşmazlıkların çözümünde, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 5 ila 15. Maddelerinde belirtilen mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğu ve ayrıca karşı tarafın tacir veya kamu tüzel kişisi olması halinde BANKA şubesinin bulunduğu yer ile İstanbul Mahkeme ve İcra Dairelerinin yetkili olduğu hususunda anlaşmaya varmışlardır.

Madde 26: İşbu sözleşme hükümleri işbu talep formunda belirtilen araç/araçlar için geçerlidir.

Madde 27: İşbu sözleşmede muhtelif maddelerde BANKA'nın sorumlu olmadığı belirtilen hususlar için Müşteri'nin PTT'den talepte bulunması, gerekmekte olup BANKA'nın doğacak ihtilafların tarafı ve muhatabı olmadığını kabul ve beyan eder.

Madde 28: Taraflar, müzakereleri neticesinde, sözleşmenin tamamını karşılıklı olarak kabul etmişlerdir. Müşteri, bu sözleşmede yer alan düzenlemeleri, sonuçlarını bilerek ve anlayarak kabul ettiğini, kararının bu yönde olduğunu ve imzalanan sözleşmenin bir nüshasını teslim aldığını beyan etmiştir.

Fon Alım Talimatı
 • Play ile tek seferlik talimatlarda talimat günü, düzenli Fon Alım talimatı verilmesi halinde ise müşterinin her ay için talimatında belirttiği tarihte, işlem için yeterli kullanılabilir limitinin bulunması işlemin gerçekleşebilmesi için gereklidir. Fon Alım tutarından daha az kullanılır limit bulunması durumunda kısmi fon alımı yapılmamaktadır.
 • Fon Alım talimatı için vadesiz mevduat hesabınızın bulunması gerekmektedir.
 • Play ile Fon Alımı'nda asgari talimat tutarı 50 TL'dir
 • Play ile Fon Alım işleminin gerçekleşmesi için, kredi kartı son ödeme tarihi geldiğinde dönem borcu ödeme kontrolü olmadan fon alım emri yaratılacaktır. Son ödeme tarihinde kredi kartı dönem borcunun ödenmeyen kısmının faizlendirilmesinde fon alışı için verilen talimatlar da alışveriş olarak işlem görecek ve ödeme tutarına bağlı olarak gecikme ve/veya alışveriş faizi yansıtılacaktır.
 • Fon Alım emri, kredi kartı son ödeme tarihini takip eden gün yaratılır.
 • Valörlü fonlarda, emrin yaratılmasından bir gün sonra o günkü fiyattan fon alım işleminiz gerçekleşir. Aynı gün valörlü fonlarda ise emrinizin yaratıldığı gün fon alım işleminiz gerçekleşir.
 • Hesap kesim tarihi öncesinde verdiğiniz alım talimatı, takip eden ilk hesap kesim tarihinde hesap özetine yansır. Hesap kesim tarihi sonrasında verdiğiniz emirler ise bir sonraki dönemin hesap özetine yansımakta ve işlem bunu takip eden dönemde gerçekleşmektedir.
 • Bir önceki döneme ait son ödeme tarihi ile güncel döneme ait hesap kesim tarihine kadar verilen Fon Alımı iptal emirlerinde, iptal işlemi güncel ekstre döneminde gerçekleşecektir.
 • Play ile düzenli Fon Alım talimatlarında; son ödeme tarihi sonrasında verilecek iptal talimatları bir sonraki hesap kesim tarihi itibariyle geçerli olacaktır.
 • Yatırım fonları, tedavüldeki pay sayısı ile sınırlıdır. Müşteri adına yapılacak yatırım işlemleri, işlem tarihinde tedavüldeki yatırım fonu pay sayısının uygun olması halinde gerçekleştirilecektir.
 • Fon Alım işlemi, Play ile alışveriş işlemi gibi yansımaktadır.
 • Play ile yatırım fonu işlemlerinden puan kazanılmamaktadır. Ayrıca, puan ile yatırım fonu alımı yapılamamaktadır.
Döviz Hesap Özeti

Döviz Hesap Özeti talimatı vermeniz durumunda;

 • Para birimi EUR olan harcamalarınız EUR Hesap Özeti’nize, diğer para birimi harcamaları ve USD para birimi harcamalarınız USD Hesap Özeti’nize yansıtılacaktır. Dönem içerisinde sadece döviz harcamanız olsa dahi Türk Lirası Hesap Özeti gönderilmeye devam edecektir.
 • Döviz Hesap Özetlerinizin hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi Türk Lirası Hesap Özeti’niz ile aynı olacaktır.
 • Döviz Hesap Özeti talimatınız, talimat tarihinden itibaren geçerli olmaya başlayacak ve talimat iptalleri bir takvim yılı içinde 3 kez yapılabilecektir.
 • USD Hesap Özeti’ne USD ödeme, EUR Hesap Özeti’ne EUR ödeme yapılabilir.
 • Türk Lirası Hesap Özeti için varolan otomatik ödeme talimatı Döviz Hesap Özeti için geçerli değildir, Döviz Hesap Özeti’ne ayrıca otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Talimatı verebilmek için ilgili döviz cinsinden hesabınız olması gerekmektedir.
 • Döviz Hesap Özeti bakiyesinin tamamının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda, ödenmeyen tutar son ödeme tarihini izleyen gün hesap kesim tarihinden bir önceki işgünü TCMB tarafından ilan edilen kapanış TCMB gişe satış kurunun %3’e varan oranda fazlası olarak belirlenen BANKA Döviz Kuru ve kambiyo gider vergisi ile komisyonu dikkate alarak Türk Lirası’na çevrilecek  ve Türk Lirası Hesap Özeti’ne aktarılacaktır.
 • Hesap kesim tarihinden itibaren son ödeme tarihine kadar  asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılması halinde kalan hesap bakiyesinde nakit çekim dışında yer alan tutarlara akdi faiz oranı üzerinden, nakit çekim tutarına nakit çekim faizi üzerinden; asgari tutarın altında ödeme yapılması durumunda asgari tutarın ödenmeyen kısmı için gecikme faizi üzerinden faiz uygulanacaktır.
 • Döviz Hesap Özeti bakiyesinin son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda Döviz Hesap Özetinde kalan bakiyenin son ödeme tarihini izleyen gün Türk Lirası Hesap Özetine aktarılacak olması sebebiyle ilgili dönemde Türk Lirası Hesap Özeti için verilen otomatik ödeme talimatı, Döviz Hesap Özetinden Türk Lirası Hesap Özetine aktarılan tutar için geçerli olmayacaktır.
 • Kullanılabilir limitiniz, toplam döviz borcunuzun bankamız döviz kuruna göre hesaplanan Türk Lirası karşılığı kadar etkilenecek ve günlük döviz kuruna göre değişkenlik gösterecektir.
 • Döviz cinsinden EUR olarak yapılacak nakit çekim işlemlerinizde %5,1 +2,1 EUR, diğer tüm para birimlerinde gerçekleştirilecek nakit çekim işlemlerinizde %5,1 +2,3 USD nakit çekim ücreti uygulanacaktır.
 • Döviz Hesap Özeti talimatınızı iptal ettiğinizde, talimatınız süresince gerçekleşmiş taksitli işlemlerinize ait gelecek dönem taksitleriniz Döviz Hesap Özeti üzerinden takip edilmeye devam edecektir.
 • Talimat iptalinde Döviz Hesap Özeti otomatik ödeme talimatınızın olması durumunda, döviz borcunuz olduğu sürece ödemeleriniz hesabınızdan otomatik olarak alınacaktır.
 • Döviz Hesap Özetinizde, son ödeme tarihi itibariyle artı bakiye olması ve Türk Lirası Hesap Özetinizde dönem borcunun tamamının kapatılmaması halinde, son ödeme tarihinde Döviz Hesap Özetindeki artı bakiyenin yeterli tutarı TCMB gişe döviz alış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilecek ve Türk Lirası dönem borcunuz karşılanacaktır.
 • Döviz cinsinden olan peşin harcamalarınızın taksitlendirilmesi/ertelenmesi yapılamayacaktır.