Kredi Kartı Kullanma - Öğrenci Kredi Kartı | Playcard

Kredi Kartı Kullanma Taktikleri

Kredi Kartı Kullanma Taktikleri

Biliyoruz, Play kart hayatının vazgeçilmezlerinden.

Birçok üründe sunduğu taksit imkanları veya özel fırsatlarıyla hayatını kolaylaştırıyor; nakit olarak alamayacağın ürün veya hizmetler için sana destek oluyor.

Buraya kadar herşey çok güzel ama...

İşte o "ama" için buradayız. Aslında ne dediğini duyar gibiyiz: "Bir de her ay gelen o borçları ödemesi olmasa"... Şimdi, o borçların hayatını olumsuz etkilememesi için aklında bulunması gerekenlere; biraz da kredi kartını nasıl kullanman gerektiğine bakalım.

"Borçlarımı bir ara, nasılsa öderim" deme...

Öncelikle, hiçbir zaman geri ödemekte zorlanacağın bir kredi kartı borcunun altına girmemelisin. Yine de bir miktar borcun var diyelim; bu borcun ödemesini zamanında ve hesap özetinde sana belirtilen asgari tutarda yapmazsan, borcunun üzerinden her ay hesap özetinde belirtildiği oranda faiz ödemek zorunda kalırsın. Üstelik, şimdi geciktirdiğin ödemeler, gelecekte herhangi bir bankadan alacağın kredilerde sorun yaşamana neden olabilir. Çünkü hangi bankadan kredi başvurusunda bulunursan bulun, kredi kullananların düzenli ödeme yapıp yapmadıklarının kayıtlarını tutan ortak bir sistem vardır.

Kullandığın kredinin son ödeme tarihine kadar, en azından hesap özetinde belirtilen asgari ödeme tutarını ödemediğin durumda, bu kayıtlara geçer ve kredi geçmişin olumsuz etkilenir. Bu olumsuzluk senin ileride, gelirin arttığında bile alacağın kredilerde değerlendirme aşamasında önüne çıkacaktır.

Kredi geçmişin olumsuz etkilendiğinde ne mi olur? İlerde, kredi kartı limitini yükseltmek istediğinde, ikinci bir kredi kartına ihtiyaç duyduğunda veya herhangi bir bankadan herhangi bir kredi çekmek istediğinde, başvuru onayında sıkıntı yaşayabilirsin.

Şimdi, bu gibi sorunlarla karşılaşmaman için yapman gerekenlere bir göz atalım.

Kredi kartını kullanırken aklında bulunsun:

  • Maddi imkanlarını çok zorlayacak bir miktarda kredi kartı harcaması yapmamalısın,
  • Harcamalarını düzenli olarak takip etmelisin,
  • Kredi kartının limiti ne olursa olsun tamamını kullanmamaya özen göstermeli, bir bölümünü acil durumlarda kullanmak için ayırmalısın,
  • Bir kartının borçlarını ödemek için başka bir kredi kartı kullanmamalısın.